Blog

A kereszténység legnagyobb titkai

December 25-e, azaz karácsony első napja a kereszténység egyik legnagyobb ünnepe, hisz a vallás szerint bő 2000 évvel ezelőtt ezen a napon született meg Jézus Krisztus. Ám a történészek abban sem biztosak, hogy a születés éve stimmel, nem hogy a hónap és a nap: bizonyos feltételezések szerint Jézus évekkel korábban, mások szerint valójában a nyáron látta meg a napvilágot! A világ leghíresebb vallásának azonban nem csak ez az egyetlen titka. 2024. december 2-4 között, hétfőtől szerdáig három egymást követő este 20:00 órakor egy-egy dokumentumfilm mutatkozik be a Viasat History műsorán Jézus családi titkai, Ki írta az Újszövetséget? és Ki írta a Bibliát címmel, melyek váratlan és merész felfedezéseket tesznek a kereszténység legfontosabb sarokpontjaival kapcsolatban. Cikkünkben megvizsgáljuk, hogy lehetett-e felesége Jézusnak, valamint a Biblia íróinak nyomába eredünk.

Tényleg Mária volt Jézus felesége?

Jézus idején még nem létezett a cölibátus, sőt, a vallási vezetőktől elvárták, hogy családban éljenek. Az évszázadok folyamán viszont a Názáreti körüli nők szerepe egyre kisebb lett, egyet kivéve: ő volt Mária Magdolna, az apostolok apostola, aki elsőként fedezte fel, hogy Jézus újjászületett. I. Gergely pápa a XI. században alaposan újraértelmezte a Szentírást, és ennek leginkább Mária esett áldozatul, akiből kvázi csábító lett. 1896-ban azonban találtak egy kéziratot, a „Mária evangéliumát”, amely a nőt állította be Jézus legelkötelezettebb híveként. Sőt, 50 év múlva, Luxortól nem messze egy újabb dokumentumra bukkantak, amely azt állítja, hogy Jézus fizikai kapcsolatban állt Mária Magdalénával, az evangélium szerzője, Fülöp ugyanis arra panaszkodik, hogy Jézus gyakorta megcsókolta Máriát. Aztán 2012-ben egy olyan iratra bukkantak, ami egyenesen azt állítja, hogy Jézusnak felesége volt. Az egyház azonnal megkérdőjelezte a Római Egyetemen bemutatott dokumentum eredetiségét, ám papirológusok szerint autentikus – csak éppenséggel azt nem állítja, hogy ez a feleség Mária lett volna, de azért nem nehéz összekötni a szálakat…

A Holt-tenger rejtheti a Biblia születésének titkát

A zsidó vallás és a kereszténység szerint a világ leghíresebb „bestsellerét” Isten írta, pontosabban lediktálta tanait a prófétáknak, köztük Mózessel. De ezt már a 17. században is megkérdőjelezte egy filozófus, szimplán azt állítva, hogy ugyan már, Mózes hogy lett volna képes leírni a saját halálát? De akkor ki írta a Bibliát? Erre a kérdésre a Holt-tengernél lévő Kurmáni-hegység barlangjaiban, 1947-ben talált tekercsek adhatnak választ, melyek között van olyan, ami 2300 éves, és az egyik – Eszter könyve – az egész Ótestamentumot tartalmazza. A helyszínen talált írótermek és -eszközök arról tanúskodnak, hogy nem ritkán az írás folyamata is itt zajlott, de a barlangok könyvtárként is szolgáltak, ahol különböző korokból származó tekercseket gyűjtöttek össze. A meglehetősen rossz állapotú leleteken a szövegek egy részét sokáig nem lehetett kisilabizálni, de a NASA által kifejlesztett, ún. multispektrális képalkotásnak köszönhetően rengeteg, mindezidáig rejtve maradt írásra derült fény. Ezek pedig arról árulkodtak, hogy a jól ismert bibliai történeteknek több különböző változata is létezik, a tekercsek egy részét az írnokok átszerkesztették, szövegeket húztak ki és újakat írtak hozzá: a kutatók saját szemükkel látták, ahogy az Ótestamentum formát önt.

Arra a kérdésre, hogy egy-egy szövegen hányan dolgozhattak, a mesterséges intelligencia tud választ adni, amely egy algoritmus segítségével nagy eséllyel képes megállapítani, hogy egy-egy írás kihez tartozik. A Biblián tehát nagyon sokan dolgoztak, az írnokok a történeteiket pedig mendemondákból, más népek meséiből interpretálhatták. Ezek aztán kézről kézre jártak, valaki hozzátett vagy elvett belőle, hogy aztán ezer év alatt formát öltsön az a könyv, amire a világ legnagyobb vallása szentírásként tekint.

Előzetes

Műsor

Összefoglaló

Műsorblokk: A Biblia titkai

Jézus családi titkai
Premier: december 2. hétfő 20:00

2012-ben a tekintélyes történész, Karen King a feje tetejére állította a kereszténység történetét. Bemutatta egy 1300 éves papirusz darabját, amelyen arámi nyelvű felirat olvasható: „Jézus azt mondta nekik: feleségem…” és tovább: „vele lakom”. A pergament hitelessége ellenére a vallási hatóságok nem ismerték el, két évvel később, 2014-ben azonban a londoni British Libraryben előkerült új szöveg olyan hatást keltett, mintha bomba robbant volna. Ez Jézus és Mária, az ő „hitvese” közötti házastársi kapcsolatról számol be. Lehet, hogy ezek a felfedezések arra utalnak, hogy a házaspárnak gyermekei voltak? Ez a dokumentumfilm a nyomokat mozgóképek segítségével eleveníti meg, és most új tudományos szemmel vizsgálja. Apokrif ereklyéket látogatva – a nemrég felfedezett sírhelyektől az ősi pergamenekig – megvizsgáljuk a feliratokat és elemezzük a tudományos vizsgálatok eredményeit, hogy segítsünk megfejteni a világ egyik legmaradandóbb és legrejtélyesebb rejtélyét.

Ki írta az Újszövetséget?
Premier: december 3. kedd 20:00

Lenyűgöző régészeti és tudományos vizsgálat a kereszténység alapító szövegének eredetéről. Mikor íródott az Újszövetség, a kereszténység alapító szövege? Ki írta?  Milyen körülmények között és milyen céllal? Első látásra nem kellene vitatkozni a kérdésen, hiszen több mint 2000 éve állítják, hogy az evangélisták és az apostolok írták meg ennek az új vallásnak az alapító szövegeit, azzal a szándékkal, hogy átadják a Jézus személyére, tanítására és sorsára vonatkozó tudásuk mértékét. De vajon valóban léteztek-e az Újszövetség e híres szerzői? Kik voltak ők? Valóban ismerték Krisztust? Hol éltek? Milyen nyelven beszéltek? Mindezen kérdések megválaszolására a szent szövegek tanulmányozásának legnagyobb szakértőit, történészeket, epigráfusokat, régészeket kérik fel, hogy megfejtsék a rejtélyt és nyomára bukkanjanak az Újszövetség valódi szerzőinek.

Ki írta a Bibliát?
Premier: december 4. 20:00

A világ legkelendőbb könyvének lenyűgöző régészeti és tudományos vizsgálata. Mikor íródott a Biblia? Ki írta? Milyen körülmények között? Milyen célból? Ezek a kérdések sokáig megválaszolatlanok maradtak. A holt-tengeri tekercsek 1947-es felfedezésével, a szövegek alapos tanulmányozásával, a tudomány fejlődésével és a legújabb régészeti felfedezésekkel az egyik legnagyobb történelmi rejtély fokozatosan feltárul. Ismerje meg a Biblia legkiválóbb szakértőit, akik vadonatúj információkat próbálnak feltárni, és választ adni a rejtélyes és alapvető kérdésre: ki írta a Szent Könyvet?

 

Kapcsolódó műsorok