Blog

Christian Dior húga is kém volt

November 2-án, este 9-kor Kémnők a II. világháborúban címmel új, hatrészes sorozat startol el a Viasat History műsorán, hogy aztán minden szombaton este új epizóddal jelentkezzen. A kiszínezett archív jelenetekkel és hozzáértő interjúkkal teli széria azokat a rettenthetetlen nőket mutatja be, akik az előítéleteken felülkerekedve azért tették kockára az életüket, hogy az ellenséges vonalak mögött kémkedve próbáljanak változtatni a háború menetén. A premier kapcsán bemutatunk hármasügynököt, Christian Dior kevésbé ismert húgát, aki kémként tevékenykedett és egy bátor nőt, akit a falába sem akadályozott meg abban, hogy életveszélyes kalandokba bonyolódjon.

Virginia Hall volt az első kémnő, aki bejutott a megszállt Franciaországba. A nácik hamarosan rá is aggatták a Sánta hölgy becenevet, mivel Virginiának csak egy lába volt. A nő egészen fiatalon szenvedett vadászbalesetet, melyben elveszítette a bal lábát. De életkedve megmaradt: falábat gyártott magának és még a háború kitörése előtt Franciaországba költözött, ahol önkéntesként mentőautót vezetett és sebesülteket mentett ki a frontról. Mikor 1940-ben Párizs a németek kezére került, megnyerő személyiségének hála Virginia már egy egész ellenállási hálózatot kiépített Dél-Franciaországban, ezért azonnal visszaküldték az ellenséges vonalak mögé, hogy tovább folytassa a tevékenységét, az ügynököknek pénzt, fegyvert és élelmet juttasson, menedékházakat nyisson és pilótákat mentsen. Falába ellenére nem elégedett meg azzal, hogy csak irányítson: egy alkalommal szerszámokat csempészett be a marseille-i rendőrőrsre, hogy 12 kivégzésre váró fogoly megszökhessen. Sokáig szabadon tevékenykedhetett, mert a soviniszta Gestapo nem hitte azt, hogy egy nő sikeres lehet kémként. Végül aztán felkerült a térképükre, de az álcázás nagymestereként Virginia egy nap akár négy különböző nő tudott lenni, és még a fogait is lecsiszoltatta, hogy jobban hasonlítson egy francia parasztasszonyra. Soha nem sikerült elkapni őt.

Kevesen tudják, de a Miss Dior nevű világhíres parfüm Christian Dior húgáról, Catherine-ről kapta a nevét. A II. világháborúban a Dior még csak egy feltörekvő márka volt az exkluzív divatcikkek piacán, Christian kapcsolatokat épített, a húga pedig veszélyes kettős életet élt. Kémtevékenységének legfőbb mozgatórúgója a szerelem volt: beleszeretett az idősebb Herve Des Charbonneries-be, aki nemcsak nős volt, de az ellenállás tagja is egyben. Catherine is csatlakozott hozzájuk, és egy vezeték nélküli operátoron keresztül információkat szivárogtatott ki német hadihajók és csapatok mozgásáról, valamint aknamezők elhelyezkedéséről. Legalábbis egy darabig, 1944-ben ugyanis a Gestapo fogságába került, amely megkínozta és megzsarolta őt, majd miután nem volt hajlandó megtörni, a ravensbrücki koncentrációs táborba küldték. A bátyja minden szálat megmozgatott, hogy kiszabadítsa őt, de eredménytelenül. Végül a nő sikeresen megszökött, miután a tábort 1945 telén pánikszerűen kiürítették, és kilenc hónap után hazatért a családjához. Christian a tiszteletére parfümöt nevezett el róla, de Catherine már soha nem tudta feldolgozni a koncentrációs táborban megélt borzalmakat, elköltözött Párizsból és a hátralévő éveit virágok gondozásával töltötte egy rózsafarmon.

Nem minden kémnő dolgozott a szövetséges hatalmaknak. Vera Eriksent nem csupán a világ legszebb kémnőjének tartották, de ő volt az egyik legrejtélyesebb is, aki ráadásul nem egyszerűen kettős, hanem hármas ügynök volt. A Szibériában született nő először Dániában, majd Párizsban nevelkedett, ahol a balettben táncolt, nem mellesleg fehérorosz bevándorlóknak dolgozott drogfutárként. Az a kettős ügynök is fehérorosz volt, aki beszervezte őt a szovjet hírszerzésbe, később pedig az MI5 is érdeklődést mutatott iránta, hogy az oroszok után kémkedjen. Ha ez nem lett volna elég, Verát a német katonai hírszervezés, az Abwehr is megkörnyékezte, hogy a britekről szállítson információkat és segítsen előkészíteni egy német inváziót. A feljegyzések szerint a nő pusztán a túlélés érdekében volt ilyen köpönyegforgató, többször is megpróbálták megölni, megzsarolni, ő pedig csak élni akart. Akkor fogták el, amikor az Abwehr ledobta őt és két társát Skóciában, ahol egy Londonba tartó vonatra szálltak. A mai napig nem lehet tudni, mi is volt pontosan a küldetése, de a sorsa is rejtély, Vera ugyanis az elfogását követően egyszerűen eltűnt. A történészek csak tippelni tudnak, mi történhetett vele. Valójában a briteknek dolgozott? Netalántán terhes volt a brit kormány egyik tagjától? Vagy meghalt, amit egy Németországban kiállított, gyanús eredetű halotti bizonyítvány tanúsít?

Soha nem derült ki. Vera a kémkedés egyik nagy rejtélye, de nem ő az egyetlen. A háború kémnői a háttérben, titokban tevékenykedtek és mindennap dacoltak a halállal. Voltak, akik aztán legendákká váltak, mások nevét örökre elfeledtük. A Kémnők a II. világháborúban mindnyájukról mesél.

Előzetes

Műsor

Összefoglaló

Kémnők a II. világháborúban

Ez a sorozat tehetséges kémnők történeteit meséli el, akik leküzdötték a nemi előítéleteket, és életüket kockáztatták hazájukért. Kémkedés terén tett erőfeszítéseik hozzájárultak a második világháború kimenetének megfordításához. Messze a frontvonalon túl dobták le őket és különösen nehéz küldetéseket teljesítettek, létfontosságú titkos információkat gyűjtöttek, embereket és eszközöket csempésztek, sőt akár gyilkoltak is. De a kémekre vadásztak: kutyákkal keresték, megkínozták és cselekedeteikért kivégezték őket. Minden epizód egy-egy háborús övezet vagy időszak több asszonyának lenyűgöző történetét tárja elénk.

Kapcsolódó műsorok