II. Ramszesz, más néven a Nagy Ramszesz, a történelem egyik leghíresebb uralkodója. Ehhez több tényező is hozzájárult, például a nagyon hosszú uralkodása, az ókori Egyiptom hatalmának megszilárdítására irányuló törekvése, vagy végül az a tény, hogy társszerzője volt a történelem egyik első békeszerződésének.
67 éves uralkodás
A kutatók szerint II. Ramszesz mintegy 67 évig uralkodott. Ezt az tette lehetővé, hogy 90 éves koráig élt. Minden valószínűség szerint tehát elmondható, hogy ő volt az ókori Egyiptom leghosszabb ideig uralkodó fáraója (bár egyes történészek szerint az ő „rekordját” Pepi II. fáraó döntötte meg). Már életében halhatatlannak nevezték, de nemcsak uralkodásának hosszával, hanem eredményeivel is biztosította jelenlétét a történelem lapjain hosszú évszázadokra.
Az ország megépítése
II. Ramszesz a szó szoros értelmében az ókori Egyiptomot építette – nagy építőmesterként vonult be a történelembe. Az ő uralkodása alatt épültek többek között az Abu Szimbel-i templomok, amelyek az ország hatalmát hivatottak hangsúlyozni, és amelyek ma fontos régészeti lelőhely és az ókorral kapcsolatos ismeretek forrása. Számos szakértő szerint e fáraó uralkodása egyben a stabilitás és a jólét időszaka is volt.
Számos területen előfutár volt
Úgy tartják, hogy II Ramszesz volt a történelem első békeszerződésének társszerzője. Ezt Egyiptom és a hettiták, az akkori két katonai hatalom között kötötték. Ez a legrégebbi máig fennmaradt békeszerződés. Az uralkodó körül azonban nem szűkölködnek vitákban (mint általában az osztatlan uralmat gyakorló történelmi személyiségek esetében). Sőt, olyan vélemény is kialakult, miszerint ez a fáraó az alkotója… az első álhírek egyikének! Állítólag számos vívmányát az őseinktől „kölcsönözte”. Ez lenne akkor az első ismert propaganda példája a történelemben.
További sztorikért nézd október 7-től minden nap 21:55-kor a Ramszesz, a fáraók fáraója című sroozatot a Viasat History-n.