
Több mint 3000 éven át Egyiptomot körülbelül 170-190 fáraó irányította. Sokan közülük feledésbe merültek, de néhányuk neve örökre beíródott a történelembe. A “Fáraók: a piramisoknál is nagyobbak” című új hatrészes sorozat hat ikonikus uralkodó életét mutatja be: Dzsószert, Kheopszot, II. és III. Ramszeszt, Nagy Sándort és Kleopátrát. Alábbiakban érdekes tényeket osztunk meg ezekről a legendás uralkodókról.
1. Dzsószer volt az első fáraó, aki piramist építtetett
Dzsószer neve örökre fennmaradt, mert ő volt az első, aki piramist emeltetett magának. A szakkarai lépcsős piramist hat lépcsőben építették, 15 hektáros területen. Az építés 19 éven át tartott, és valószínű, hogy Dzsószer láthatta annak befejezését. Jobbkeze, Imhotep, nemcsak pap, hanem építész is volt, aki az első kőból épített monumentális struktúrát tervezte meg.
2. Nagy Sándor tanítója Arisztotelész volt
Nagy Sándor világtörténelem egyik legnagyobb hadvezére volt. Apja, II. Philipposz megalapozta katonai hatalmát, Sándor pedig tovább terjeszkedett, meghódítva Perzsiát és Egyiptomot is. Nemcsak hadvezetésben kellett jeleskednie, hanem filozófiában és tudományokban is. Tanítója Arisztotelész volt, akinek hatására Sándor mindig nyitott maradt a tudás iránt.
3. II. Ramszesznek több mint 100 gyermeke volt
II. Ramszesz nemcsak katonai zseni, hanem politikai mester is volt. A világ első békeszerződését is neki köszönhetjük. Hét fő felesége és közel 200 ágyasa volt, s összesen több mint 100 gyermek apjává vált. Több gyermekét is túlélte, és végül tizenharmadik fia követte a trónon.
4. Kheopsz építette a világ legnagyobb piramisát
Kheopszról keveset tudunk, de egy biztos: ő emeltette a Gízai Nagy Piramist, amely a világ hét csodájának egyike. Ez a monumentális alkotás 2,6 millió m3 méretű és majdnem 5000 évig a legmagasabb építmény volt a világon.
5. Kleopátra halálának körülményei vitatottak
Miután Kleopátra elvesztette a harcot Octavianusszal szemben, öngyilkosságot követett el. A legenda szerint egy ászpiskígyó marása ölte meg, de történészek szerint inkább méreggel vetett véget az életének.
6. III. Ramszeszt a saját felesége és fia próbálta megölni
Múmiájának elemzése kimutatta, hogy III. Ramszesz torkát elvágták. Egyik felesége, Tiyi, összeesküvést szőtt ellene, hogy fia, Pentawer, átvehesse a hatalmat. Az árulókat később elítélték, sokan kényszerített öngyilkosságot követtek el.
Ezek a fáraók igazi legendák voltak. Néhányan hódításaikról lettek híresek, mások emlékezetes műemlékeket hagytak maguk után, de mindegyikük története generációkon át fennmaradt, így még ma is hozzájárulnak Egyiptom csodálatos történetéhez. Nézd április 7-től minden hétköznap 20:00 órakor a Viasat History csatornán.