
Az első császárok uralkodása alatt Róma a feszültség, a hatalmi harcok és az állandó változások színtere volt. Julius Caesar Kr. e. 44-ben történt brutális meggyilkolása után a birodalom a bizonytalanság és az uralomért folytatott küzdelem időszakába lépett. A politikai stabilitás rövid időszaka ellenére, amelyet Caesar biztosítani tudott, halála a káosz korszakát nyitotta meg, amely örökre megváltoztatta a Római Birodalom történetét.
A Julio-Claudius-dinasztia, amelynek történetét a A császár: egy dinasztia felemelkedése és bukása című sorozat tárja fel a Viasat History műsorán, ambiciózus, kegyetlen és néha teljesen kiszámíthatatlan személyek kezében volt. Ebben az időszakban a birodalom a köztársasági eszméktől a tekintélyelvű kormányzás irányába mozdult el, és Róma lett a császári hatalom központja. Uralkodói közül öt császár emelkedik ki, akik örökre nyomot hagytak a történelemben: Augustus, Tiberius, Caligula, Claudius és Néró.
Róma az első császárok alatt
Az első császárok uralkodása alatt Róma jelentős változásokon ment keresztül. Kr. e. 27-től, amikor Augustus, Róma első császára hatalomra került, a birodalom tekintélyelvű monarchiává vált, bár a köztársaság látszatát formálisan fenntartották. A főváros milliós metropolisz volt, hatalmas infrastruktúrával és olyan látványos épületekkel, mint a Colosseum, a Pantheon és a Forum. Róma egy olyan birodalom politikai, kulturális és kereskedelmi központjává vált, amelynek határai Britanniától Egyiptomig és Spanyolországtól a Közel-Keletig terjedtek.
Ebben az időben a császárok nemcsak a római nép nevében, hanem az istenek nevében is uralkodtak, ami szinte isteni hatalommal ruházta fel őket. A császárok uralkodását azonban belharcok, árulások, intrikák és gyilkosságok kísérték, mivel brutális rivalizálás közepette gyakran cseréltek trónt. Ezeket a viharos eseményeket mutatja be A császár: Egy dinasztia felemelkedése és bukása című sorozat, amelyet Livia Drusilla, a római történelem egyik legbefolyásosabb asszonya szemszögéből mesélnek el.
Livia – a Caesar-klán anyakirálynője
Minden Livia Drusillával kezdődött, egy olyan nővel, akinek ambíciói és politikai éleslátása örökre megváltoztatta a birodalom sorsát. A dinasztia első uralkodójának, Augustus császárnak a felesége nemcsak Tiberius császár édesanyja volt, hanem a politikai színfalak mögött is hatalmas hatalommal bíró személyiség. Livia nemcsak a férjét segítette a birodalom hatalmának kiépítésében, hanem azon is dolgozott, hogy fia számára biztosítsa a trónt.
Bár Lívia hivatalosan nem viselte a császárné címet, Róma „első császárnéjaként” ismerték, és politikai ambíciói nem ismertek határokat. Nagy szerepet játszott azon riválisok kiiktatásában, akik fia, Tiberius trónutódlásának útjában állhattak volna. Élete tele volt intrikákkal, és szerepe a birodalom történetében felbecsülhetetlen, még akkor is, ha sokáig férje és fiai árnyékában maradt.
Öt császár – Augustustól Néróig
Augustus – a birodalom megalapítója és a Pax Romana atyja (Kr. e. 27 – Kr. u. 14)
Róma első császára, Augustus (született Gaius Octavius Thurinus) több mint 40 évig uralkodott a birodalomban. A Julius Caesar meggyilkolása után kitört polgárháború megnyerése után nevezték ki császárrá. Bár kezdetben az „első polgár” (princeps) álcája alatt leplezte abszolút uralmát, végül vitathatatlan uralkodóvá vált. Uralkodása alatt a Római Birodalom virágzott, és a Pax Romana néven ismert időszak következett. A politikai intrikák mestere is volt, és uralma gyakran az arisztokrácia és a köznép szigorú ellenőrzésén alapult.
Tiberius – sötét és gyanakvó uralkodó (Kr. u. 14-37)
Tiberius, Livia Drusilla első házasságából származó fia, Augustus halála után, Kr. u. 14-ben lépett a trónra. Kezdetben igazságos uralkodónak tartották, de az idő előrehaladtával egyre gyanakvóbbá és paranoiásabbá vált. Uralkodását brutális elnyomás és számos riválisának kiirtása jellemezte. Miután Kr. u. 26-ban visszavonult Capri szigetén lévő palotájába, bizarr és kegyetlen praktikáiról pletykák kezdtek terjedni. Uralkodásának zűrzavara ellenére Tiberiusnak sikerült megerősítenie a birodalom határait.
Caligula – a különc despota (Kr. u. 37-41)
Caligula császár, született Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus, Róma egyik legvitatottabb uralkodója volt. Ígéretes kezdete után uralkodása zsarnoksággá fajult. Caligula hírhedt lett brutális és kiszámíthatatlan viselkedéséről. Az a döntése, hogy lovát, Incitatust szenátorrá nevezte ki, önkényuralmának jelképévé vált. Bár a történészek vitatják, hogy a kegyetlenségével kapcsolatos vádak igazak voltak-e, Caligula továbbra is rendkívül ellentmondásos személyiség marad. Uralkodása Kr. u. 41-ben puccsal ért véget.
Claudius – az alulértékelt reformer (Kr. u. 41-54)
Caligula meggyilkolása után Claudius, Caligula nagybátyja lett a császár. Kezdetben alábecsülték testi fogyatékosságai és vélt gyengesége miatt, de mindenkit meglepett uralkodói hozzáértésével. Claudius az egyik legképzettebb császár volt, számos reformot hajtott végre, többek között Britannia meghódítását. Uralkodására azonban árnyékot vetett Messalinával kötött házassága, aki több férfival együtt elárulta őt, és az, hogy később felesége, Agrippina megmérgezte.
Néró – a művész és üldöző (Kr. u. 54-68)
A Julius-Claudius-dinasztia utolsó császára, Néró brutális uralkodásáról ismert. Uralkodása ígéretesen kezdődött, de hamarosan rémuralommá változott. Néró üldözte a keresztényeket, és a Kr. u. 64-ben bekövetkezett nagy római tűzvészért, amely a város nagy részét elpusztította, őt okolták, bár erre nincs egyértelmű bizonyíték. Néró megpróbálta magát művészként feltüntetni, részt vett a színházban és a zenében, amit sok római nem tartott helyénvalónak. Lázadások és árulások sorozata után uralkodása a Kr. u. 68-ban elkövetett öngyilkosságával ért véget, ami a Julius-Claudius-dinasztia bukását jelentette.
Mindegyik császár olyan örökséget hagyott hátra, amely meghatározta Róma sorsát, és uralkodásukhoz elválaszthatatlanul hozzátartoztak a brutális hatalmi harcok, árulások, összeesküvések és számos kevéssé ismert tény. Történeteiket A császár: Egy dinasztia felemelkedése és bukása című sorozatban ismerhetjük meg a Viasat History műsorán március 25-től minden kedden 21:00 órakor.