Mikor 1944-ben már sejthető volt, hogy a Harmadik Birodalom ideje lejárt, parancsba adták, hogy mindent semmisítsenek meg, ami bizonyítékul szolgálhat a koncentrációs táborok létezésére, és a rabokat öljék meg. De a terv elbukott: nem csupán túlélők jöttek elő a táborokból, de bizonyítékokat is hoztak magukkal. Ezek közé tartozik az a mintegy 2 000 fotó, amit maréknyi ember rejtegetett éveken át a mauthauseni koncentrációs táborban, mert ők nem csak túlélni szerették volna a borzalmakat, de tárgyi bizonyítékkal is szolgálni arról, hogy mi történt. Róluk szól az Ellenállás Mauthausenben című dokumentumfilm, amely január 27-én, csütörtök este 21:55-kor debütál a Viasat History műsorán. Cikkünkben a csodával határos akció néhány részletéről rántjuk le a leplet.
Pokol egy festői falu fölött
Az ausztriai Linztől nem messze 1938-ban alapították meg az első Németországon kívüli koncentrációs tábort. Ide azokat a rabokat szállították, akiket mindenképp meg akartak ölni, méghozzá kényszerített munka útján. Mivel a festői falu felett Európa egyik legnagyobb gránitbányája tornyosult, ez ideális helyszín volt arra, hogy kivitelezzék az SS pokoli tervét. 1938 augusztusától szállították ide a megsemmisítésre ítélt rabokat – volt, akit a politikai nézeteiért, másokat a nemi orientációja miatt, megint másokat pedig a származása miatt küldték ide. Minden nap hajnali 5-től este 7-ig ásták ki és cipelték a köveket, és közben mindenféle kegyetlenkedésnek voltak kitéve. A foglyok nagyja végkimerülésbe, éhségbe és betegségekbe halt bele, többeken kísérleteztek, sokakat kivégeztek vagy a gázkamrába küldtek.
Egy fiatal fényképész vakmerő terve
A spanyol Francisco Boix 20 évesen került a Mauthausenbe. A spanyol polgárháború veteránjaként már 16 évesen fotókat készített, emiatt bekerült a tábor azonosítási szolgálatába, és rengeteg fényképes dokumentációt készített a rabokról, illetve olyan fontos eseményekről, mint például Heinrich Himmler látogatása. Számos propagandafotó is készült, melyek azt sugallták, hogy a koncentrációs táborokban minden rendben van. Mivel sok SS-tisztről készített privát képeket, Boix hamarosan az őrzők bizalmába férkőzött és olyan eszközökhöz – például az archívumhoz – is hozzáférése volt, amihez másoknak nem. Sokszor hívták természetellenes halált halt rabok fényképezésére, hogy hamis bizonyítékokat fabrikáljanak arról, hogy nem meggyilkolták őket kedvtelésbl vagy mondvacsinált okokból, hanem öngyilkosok lettek vagy szökés közben lőtték le őket. Boix tudta, hogy ez csak színjáték, és akár ő is lehetne egy ilyen áldozat.
A fiatal spanyol kezében számos olyan fotó fordult meg, melyek bizonyítékul szolgálhattak arra, hogy amit az SS kifelé mutat, csak színjáték, és tudta, hogy cselekednie kell. A táborban fogva tartott spanyolok titokban ellenállásba szerveződtek, és Boix őket kereste meg vakmerő tervével: rejtsenek el minél több negatívot, amiket ő csempész ki nekik a laborból. Ezek egy részét a rabruhába varrták és a testükön viselték, másokat a deszkák közé vagy az ablakkeretekbe rejtették. A titkos mentőakció két éven át folytatódott.
Az 1944-es fordulat
1944-ben megfordult a háború menete. A németek minden frontról visszavonultak, és ennek híre a mauthauseni rabok fülébe is eljutott. Megkönnyebbülés helyett azonban pánik lett úrrá rajtuk: tudták ugyanis, hogy a visszavonulás közben a németek mindent megsemmisítenek, ami terhelő lehet rájuk nézve. Muszáj volt valahogy kimenekíteniük a negatívokat a táborból, mielőtt lerombolják azt, hogy a világ és az utókor láthassa, miféle szörnyűségek történtek itt. A sebtében megszervezett mentőakcióban 14-18 éves rabok is részt vállaltak, de kulcsfigurává végül az a Mauthausenben élő nő vált, akivel a bányában dolgozó rabok véletlenül ismerkedtek meg és akire végül az egész küldetés sikerét feltették.
A mauthauseni mindennapos visszaélések, kegyetlenkedések és gyilkosságok mellett erről a vakmerő mentőakcióról is mesél az Ellenállás Mauthausenben című dokumentumfilm – kizárólag a Viasat History műsorán.