Winston Churchill 1941 májusában adta utasításba, hogy a Bismarckot el kell süllyeszteni. A német tengeri haderő zászlóshajója május 24-én, mindössze 8 perc alatt tengerfenékre küldte a brit királyi haditengerészet büszkeségét, az HMS Hoodot, és újabb prédára vadászott. Meg kellett állítani! A könyörtelen hajszát dokumentálja modern CGI, újra eljátszott jelenetek és tanúvallomások segítségével a Bismarck: Az utolsó 24 óra című dokumentumfilm, amely 2023. április 1-jén, este 21:00-kor debütál a Viasat History műsorán. Cikkünkben bemutatjuk a félelmetes hajót, ami gyorsabb volt az egész brit flottánál és felelevenítünk néhány kulcsmomentumot a hajszából, melynek során 5000 brit tengerész és Hitler 2600 embere csapott össze egymással.
A Bismarck egy szörnyeteg volt
1941-ben Hitler ki akarta éheztetni a szövetségeseket, ezért utasításba adta a haditengerészetnek, hogy minden kereskedelmi hajót süllyesszenek el, ami utánpótlást szállíthat. Két masszív hajó, a Scharhorst és a Gneisenau már 48 hajót elpusztított, és csak ekkor kapcsolódott be a pusztításba a Bismarck. Ez a hadihajó 41 700 tonnát nyomott, 241 méter hosszú volt, 8 db 15 hüvelykes ágyúval volt felszerelve, a csúcssebessége 30 csomó volt, azaz gyorsabb volt a brit haditengerészet bármelyik hajójánál. A Bismarck kapitánya a rettegett Gunther Lutjens volt, aki „illusztris” karrierje során már 22 kereskedelmi hajót küldött tengerfenékre és az ő irányítása alatt rohamozták meg Dániát és Norvégiát. Lutjens pedig újabb célpontokra éhezett.
Mindössze 8 perc elég volt ahhoz, hogy a Bismarck elpusztítsa első célpontját, az HMS Hoodot, aminek pont a lőszerraktárját sikerült telibe kapnia, hogy aztán robbanások egész sorozata tépje cafatokra a brit haditengerészet büszkeségét. Az 1415 lelket számláló legénységből mindössze hárman élték túl a támadást. A környéken hajózó britek ugyan azonnal üldözőbe vették a Bismarckot, de Lutjensék könnyedén megléptek az üldözőik elől.
Churchill kiadja a parancsot: Kezdetét veszi a hajsza
A brit haditengerészet kétféleképpen találhatta meg a Bismarckot: repülővel, hogy a tengert felülről kémlelve próbálják meg feltárni a hadihajó rejtekhelyét, vagy pedig konvojt kísérő hajókkal, melyek járőrözés közben próbálják meg kiszúrni az ellenséges járművet a horizontot. Tű a szénakazalban, de a briteknek segítségére sietett a szerencse: az egyik történész szavait idézve Lutjensnek „szófosása volt”, azaz nem győzött üzeneteket küldeni a főhadiszállásra – ezek egyikét kapták el a brit felderítők, melynek nyomán egy helyszínre küldött repülő be is azonosította a Bismarckot. Lutjens nem is sejtette, hogy innentől kezdve a Bismarcknak már csak 24 órája volt hátra.
Egy egész flotta vette üldözőbe a Bismarckot, köztük egy repülőgéphordozóval, amelyről azonnal felszállt néhány Swordfish, amelyek elavult külsejük ellenére igen hatékony torpedóbombázóknak számítottak. Igen ám, de a rossz látási viszonyok miatt először nem a Bismarckot, hanem egy szövetséges hajót céloztak meg, amely épp hogy el tudta kerülni a ledobott torpedókat. Kínos. A Bismarckot üldöző flotta kapitányai közben azon aggódhattak, nehogy elfogyjon az üzemanyag, mielőtt beérik a célpontot. Ha beérik egyáltalán. És ha ez nem lenne elég, a Luftwaffe egyik felderítő gépe kiszúrja az üldözőket és le is adja a drótot a Bismarcknak.
Még szerencse, hogy a menekülő hadihajót szemből is várta egy szövetséges hajó, ami immáron pontosan beazonosította a pozícióját és sebességét. A Swordfishek ezúttal a megfelelő célpontra repültek rá, méghozzá azzal a feladattal, hogy tegyék tönkre a propellereket és a kormányművet, ezáltal irányíthatatlanná téve a Bismarckot. De ezt Lutjens és a hajója nyolc ágyúja sem akarta szó nélkül hagyni. Szerencsére a Swordfishek úgy manővereztek, mintha lehulló falevelek lennének, azokat pedig igen nehéz eltalálni – a küldetés sikerrel járt, a hadihajó kormányozhatatlanul pont az őt üldöző flotta felé sodródott.
De ez még nem jelentette a végét. Ugyan már csak egy sérült bestia volt, ami körül elkezdtek körözni a brit farkasok, de nem ártalmatlan. Ráadásul több német tengeralattjáró tartott a helyszínre, hogy beszálljanak az összecsapásba. A brit királyi flottának csak nagyon kevés idő állt a rendelkezésére arra, hogy elsüllyesszék a Bismarckot. Lutjens üzenetet küldött a közeledő tengeralattjáróknak, hogy ha minden elveszett, a hadi naplóját mindenképp mentsék meg, majd felkészült a végső összecsapásra… Ennek a több ezer életet követelő elkeseredett csatának a végső mozzanatait is bemutatja a Bismarck: Az utolsó 24 óra című dokumentumfilm – a Visat History műsorán.